Evenimentul intitulat „Atragerea și fidelizarea forței de muncă calificate din străinătate” va avea loc anul acesta pe 12 septembrie, între orele 10:00 și 13:00, la Oficiul Federal pentru Mediu din Dessau-Roßlau. Acesta oferă informații companiilor din Saxonia-Anhalt cu privire la posibilitățile de a atrage forță de muncă calificată din străinătate. De asemenea, evenimentul oferă numeroase ocazii pentru schimbul de experiențe și stabilirea de noi contacte. Organizatorii sunt rețeaua „Willkommenskultur und Fachkräftegewinnung”, orașul Dessau-Roßlau și inițiativa regională „Fachkraft im Fokus” împreună cu WelcomeCenter Sachsen-Anhalt.
Participarea la eveniment este gratuită. O invitație detaliată, inclusiv formularul de înscriere, va fi publicată în curând în secțiunea noastră de știri.

